به یاد خدا باش تا خدا به یادت باشد، اگر خدا به یاد انسان بود،از جهل رهایی می‌یابد اگر در کاری مانده است خداوند نمی‌گذاردعاجز شود.(علامه سيدمحمدحسين طباطبايي)

فايل‌ها

پيوندها

    

درباره همایش

 

بازشناسی و تبيين ذخاير علمي و معنوي شيعه يکي از مهم‌ترين مسئوليت‌هاي نهادها و مراکز علمي و پژوهشي در نظام جمهوري اسلامي به شمار مي‌آيد. يکي از ذخاير ارزندة جهان اسلام به ويژه جهان تشيع، تفسير شريف الميزان است که هنوز بسیاری از ابعاد و زوايای علمی آن ناشناخته مانده است. بي‌ترديد تبيين دقيق اندیشه‌های علامه طباطبايي قدس ‌سرّه در اين تفسير ارزشمند مي‌تواند چراغي نورانی فرا راه عالمان و انديشوران مسلمان براي استفاده هر چه بیش‌تر و بهتر از حقایق و معارف قرآن باشد. تحقق اين مهم، همت و هم‌فکري تمام قرآن‌پژوهان را می‌طلبد. در اين راستا گروه تفسير و علوم قرآن مؤسسة آموزشي و پژوهشي امام خمينی قدس‌سرّه  با مشارکت سایر گروه‌های علمی مؤسسه و همکاری دیگر مراکز علمي و پژوهشي داخل و خارج از کشور، همايش بین‌المللی «اندیشه‌های علامه طباطبايي در تفسير الميزان» را برگزار مي‌نمايد.

 

اهداف همايش

  1. شناسايي و تبيين اندیشه‌های علامه طباطبايي قدس‌ سرّه در تفسیر المیزان در حوزه علوم اسلامی و انسانی؛
  2. شناسایی و معرفی ابعاد علمی علامه طباطبایی قدس سرّه  و تفسیر المیزان؛
  3. بررسي رويکردهاي مختلف قرآن‌پژوهان درباره اندیشه‌های علامه طباطبايي قدس سرّه؛
  4. بررسی اندیشه‌های نوین در حوزه علوم اسلامی و انسانی بر اساس دیدگاه‌های علامه طباطبايي قدس سرّه در تفسیر المیزان از سوی اندیشمندان داخلی و خارجی؛
  5. زمینه‌سازی برای اسلامی‌سازی علوم انسانی؛
  6. تبادل دستاوردهای پژوهشی میان مراکز و شخصیت‌های علمی جهان.

رتبه علمی همایش

این همایش دارای رتبه علمی پژوهشی از سوی وزارت علوم و فناوری می‌باشد.